A pajzsmirigy működése és betegségei: Miért fontos odafigyelni rá?
A pajzsmirigy az a szerv, amiről általában csak akkor hallunk, amikor már baj van vele – és ezt sajnos első kézből tudom. Néhány éve diagnosztizáltak nálam Graves-Basedow kórt, ami egy autoimmun betegség, és azóta tényleg mindent megtudtam erről a pici, de annál fontosabb szervről.
Miért fontos ez a piciny szerv?
A pajzsmirigy egy kis, pillangó alakú szerv a nyakunkban, közvetlenül az ádámcsutka alatt. Bár csak kb. 20-30 gramm, iszonyú fontos szerepet játszik szervezetünk működésében. Alapvetően egy hormongyár: jódból tiroxint (T4) és trijód-tironint (T3) állít elő, amik az anyagcsere vezérlői.
Ezek a hormonok szó szerint mindenhol ott vannak és hatnak a testünkben. Szabályozzák az anyagcserét, befolyásolják a szívműködést, a testhőmérsékletet, az izomműködést, a csontok erősségét, a koleszterinszintet, és még a mentális funkciókat is. Szóval elég fontos kis szerv, és ha nem működik rendesen, az egész test megérzi.
A pajzsmirigy olyan, mint egy mohó szivacs – a szervezetbe kerülő jód kb. 80%-át egyből lenyúlja magának. Ezért is fontos, hogy megfelelő mennyiségű jódot vigyünk be, különben nem tud működni.
Hogyan működik?
Oké, most egy picit tudományosabb leszek, de ígérem, érthető maradok. A pajzsmirigy működése egy komplex visszacsatolási rendszeren alapul – olyasmi, mint egy modern okosotthon termosztát, csak sokkal bonyolultabb.
Az agyunkban van egy hipotalamusz nevű rész, ami érzékeli a vérben lévő pajzsmirigyhormonok szintjét. Ha ez túl alacsony, akkor TRH (tireotropin-releasing hormon) nevű anyagot küld az agyalapi mirigybe, ami erre TSH (pajzsmirigy-stimuláló hormon) termelésével válaszol. A TSH pedig arra utasítja a pajzsmirigyet, hogy „gyárts több hormont, tesó!” Ha viszont túl sok a hormon, akkor leáll ez a folyamat, és a pajzsmirigy kevesebb hormont termel.
A hormonok útja a szervezetben
Amikor a pajzsmirigy megkapja a jelet, elkezdődik a hormongyártás. Ehhez jódra és egy tirozin nevű aminosavra van szüksége, amiből összekombinálja a T3 és T4 hormonokat. Ezek aztán bekerülnek a véráramba, ahol nagyrészt fehérjékhez kötődve utaznak.
A T4 hormont a szervezet szöveteiben alakítja át a szervezet aktív T3 hormonná – ez az, ami ténylegesen hat a sejtjeinkre, és „beállítja” az anyagcsere sebességét. Szóval tulajdonképpen a pajzsmirigy adja meg az alaptempót a szervezetünknek – hogy mennyire pörögjünk.
Amikor baj van – a leggyakoribb problémák
Sajnos elég gyakori, hogy ez a komplex rendszer elromlik. Kb. minden tizedik nőnél és minden ötvenedik férfinál előfordul valamilyen rendellenesség az élete során. Íme a leggyakoribb gondok:
Alulműködés (hipotireózis) – amikor minden lelassul
Alulműködés esetén – ahogy a neve is sejteti – a pajzsmirigy nem termel elég hormont. Ennek következtében lelassul az anyagcsere, ami egy csomó kellemetlen tünethez vezet: fáradtság, hidegérzékenység, súlygyarapodás, száraz bőr, hajhullás, depresszió és koncentrációzavar.
Tök érdekes, hogy amikor alulműködésem volt az elmúlt években (igen, volt ilyen időszak is), minden reggel olyan érzésem volt, mintha betonból lennék. Képtelen voltam kimászni az ágyból, és ha valaki 22°C alá tekerte a légkondit, rögtön vacogni kezdtem. Minden kávéra is alig voltam képes reagálni – nem túlzás, hogy olyan volt, mintha minden életfunkcióm lassítva futna.
A leggyakoribb oka az alulműködésnek a Hashimoto-tireoiditisz, egy autoimmun betegség, ahol az immunrendszer tévedésből megtámadja a pajzsmirigyet.
Túlműködés (hipertireózis) – amikor minden felpörög
Ez az én fő gondom, a Graves-Basedow kór miatt. A túlműködés az alulműködés ellentéte: a pajzsmirigy túl sok hormont termel, ami felgyorsítja az anyagcserét. A tünetek között van idegesség, szorongás, remegés, izzadás, hőérzékenység, fogyás (bár többet eszem), szapora szívverés és akár szívritmuszavarok is.
Amikor nálam kitört, nem értettem, mi történik. Állandóan izzadtam, a pulzusom nyugalmi állapotban is 120 körül volt, nem tudtam aludni és olyan ideges voltam, hogy a barátaim is megjegyezték. Emellett annak ellenére fogytam 5 kilót, hogy kb. kétszer annyit ettem, mint korábban. Az egyik legrosszabb tünet a szemek kidülledése lehet – szerencsére nekem ez csak enyhén jelentkezett.
A túlműködés leggyakoribb oka szintén autoimmun: a Graves-Basedow kór, ahol az immunrendszer olyan antitesteket termel, amelyek a TSH-hoz hasonlóan stimulálják a pajzsmirigyet.
Göbök – a rejtett veszélyek
A pajzsmirigyben kialakulhatnak csomók vagy göbök is. Ezek többsége ártalmatlan és nem okoz tüneteket, de néha túlműködést okozhatnak, vagy ritkán rosszindulatúak is lehetnek. Ezért van szükség rendszeres nyaki ultrahangra, ha valakinek pajzsmirigy problémája van.
Miből veszed észre, hogy baj lehet?
Na, ez a trükkös rész. A problémák tünetei annyira általánosak és szerteágazóak, hogy sokszor évekig diagnosztálatlanok maradnak, vagy más betegségnek nézik őket. Ilyen jelek lehetnek:
- Indokolatlan fáradtság vagy energiahiány
- Megmagyarázhatatlan súlyváltozás
- Hangulatingadozások, depresszió vagy szorongás
- Menstruációs zavarok
- Hajhullás, száraz bőr
- Koncentrációzavar
- Alvászavarok
- Szívproblémák (lassú vagy szapora szívverés)
- Hőszabályozási problémák (folyton fázol vagy meleged van)
Ha ezek közül több is jelentkezik nálad, érdemes vérvizsgálatot kérni az orvosodtól. A TSH, T3 és T4 szintek mérésével már jó képet kaphatnak az orvosok, hogy rendben van-e a pajzsmirigyed.
Hogyan védheted?
A saját tapasztalataimból és az orvosi konzultációkból rengeteget tanultam arról, hogyan lehet támogatni ezt a létfontosságú szervet. Íme néhány tipp:
Megfelelő jódbevitel a kiegyensúlyozott működéshez
A működéséhez elengedhetetlen a jód. A WHO szerint egy átlagos felnőttnek napi 150 mikrogramm jódra van szüksége, terhes és szoptató nőknek pedig még többre.
Jó jódforrások a jódozott só, a tengeri halak, a tengeri alga, a tejtermékek. De itt fontos a mértékletesség: a túl sok jód ugyanúgy problémát okozhat, mint a túl kevés! Nekem a dietetikusom azt tanácsolta, hogy hetente 2-3 alkalommal egyek tengeri halat, és használjak jódozott sót – de kerüljem a jódtablettákat, kivéve, ha az orvosom javasolja.
Szelén – a titkos segítő
A szelén egy olyan nyomelem, ami segíti a pajzsmirigy hormonok átalakulását és védi a pajzsmirigyet az oxidatív stressztől. A brazil dió szuper szelénforrás (napi 2-3 szem már fedezi a szükségletet), de megtalálható még halakban, tojásban, csirkehúsban is.
Én rendszeresen eszem brazil diót, és meglepően észrevehető a különbség az energiaszintemben, ha rendszeresen fogyasztom. Itt is érvényes: mindent mértékkel, mert a túl sok szelén pajzsmirigy mérgező lehet.
Stresszkezelés – a láthatatlan rombológép
A krónikus stressz alaposan felboríthatja a hormonrendszert. A kortizol (stresszhormon) magas szintje akadályozhatja a pajzsmirigy hormonok megfelelő működését.
Nekem személyesen a meditáció, a rendszeres testmozgás és a határok felállítása a munka és a magánélet között segített csökkenteni a stresszt. Előtte állandóan túlpörögtem, és ezért a pajzsmirigyem is rosszabbul volt!
Környezeti toxinok kerülése
Számos környezeti szennyező anyag zavarhatja a pajzsmirigy működését. Ezek közé tartoznak bizonyos műanyagokban található anyagok (BPA), növényvédő szerek és nehézfémek.
Amióta törekszem a tisztább életmódra (bio élelmiszerek, természetes tisztítószerek, szűrt víz), sokat javult az állapotom. Bevallom, ez kezdetben kicsit hippi dolognak tűnt számomra, de a laborértékeim javulása után már kevésbé voltam szkeptikus.
Modern technológiák a nyomon követéshez
Szerencsére ma már vannak olyan okoseszközök és appok, amelyek segítenek nyomon követni az egészségi állapotot. Én például egy appban vezetem a tüneteimet, energiaszintemet, alvásomat, és ezeket rendszeresen megmutatom az orvosomnak is.
Emellett egyre több helyen elérhetők otthoni hormon tesztek is – bár ezek nem helyettesítik az orvosi diagnózist, de segíthetnek a tendenciák nyomon követésében.
Útmutatás a diagnózis utáni élethez – saját tapasztalataim
Amikor megkaptam a diagnózist, először teljesen összetörtem. De aztán rájöttem, hogy ez egy lehetőség is – hogy jobban odafigyeljek az egészségemre és felfedezzem, mi működik a szervezetemnek és mi nem.
A legjobb tanácsom: találj egy jó endokrinológust, akivel partneri viszonyban lehetsz. A pajzsmirigybetegségek kezelése nem egy egyszeri dolog, hanem egy folyamatos utazás, ahol állandóan finomhangolni kell a gyógyszereket, étrendet, életmódot.
Ne félj kikérni több orvos véleményét sem. Nekem a harmadik endokrinológus volt az, aki végre komolyan vette a tüneteimet, és nem csak a laborértékekre koncentrált, hanem arra is, hogyan érzem magam.
És ami talán a legfontosabb: csatlakozz sorstársi közösségekhez. Nekem hatalmas segítség volt, amikor találtam egy online csoportot, ahol mások is megosztották tapasztalataikat. Rájöttem, hogy nem vagyok egyedül, és hogy van remény a javulásra.
Jövőbeni kilátások
Az orvostudomány folyamatosan fejlődik, és a pajzsmirigy betegségek területén is izgalmas előre lepések történnek. Jelenleg zajlanak kutatások az autoimmun betegségek kiváltó okainak jobb megértésére és olyan célzott terápiák kifejlesztésére, amelyek az immunrendszer túlműködését állítják helyre.
Emellett a személyre szabott medicina térhódításával egyre pontosabb kezelési terveket lehet majd kidolgozni az egyes betegek genetikai profiljához és egyedi állapotához igazítva. A legújabb kutatások szerint a pajzsmirigybetegségek korai felismerése és megfelelő kezelése jelentősen javíthatja az életminőséget és csökkentheti a szövődmények kockázatát.
Amit biztosan tudok: minél többet tudunk erről a kis szervről, annál jobban tudjuk kezelni a problémáit. És ha ez a cikk csak egy embernek is segít időben felismerni a pajzsmirigyproblémákat, akkor már megérte megírnom!
Ha pedig az endokrinológusod étrend-kiegészítőt javasol, a webshopban mindig megtalálod a legjobb természetes hatóanyagú jód szelén és további termékeket!
Ezeket a készítményeket ajánljuk:
- WTN Pajzsmirigybarát étrend-kiegészítő kapszula – 60db
- Yespharma Pajzsmirigy+Slim Gold kapszula – 60db
- Goodwill Wiloxon – pajzsmirigy és immunrendszer támogató kapszula – 60db