Biotin: a szervezet számára nélkülözhetetlen vegyület
Létezik egy különleges anyag, a biotin, más néven H-vitamin vagy B7-vitamin, ami egy vízben oldódó tápanyag, ami számos a testünkben zajló anyagcsere-folyamatban részt vesz.
Mindezek mellett a szervezet energiatermelése és a makrotápanyagok – szénhidrátok, zsírok és fehérjék – feldolgozása során is jelentős szerepet tölt be. Biológiai szempontból egyfajta koenzimként működik, amely elősegíti az enzimek hasznosulása körül zajló folyamatokat.
2.260 Ft Original price was: 2.260 Ft.1.920 FtA jelenlegi ár: 1.920 Ft.
Átmeneti készlethiány, jelenleg nem rendelhető
Átmeneti készlethiány, jelenleg nem rendelhető
A biotin hasznosulása szervezetben
Elsődlegesen a vékonybélben szívódik fel, majd a véráramba kerülve jut el a különböző szövetekhez.
Kiemelten fontos a sejtek energiaellátásában, a zsírsav-anyagcserében és a fehérjeszintézisben. A bélflóra egy része természetes módon is termeli, de a táplálkozás során bevitt mennyiség elengedhetetlen az optimális működéshez.
Az egyik legtermészetesebb és egyben legősibb természetes forrása az anyatej. Az újszülöttek számára ez biztosítja a megfelelő volument a fejlődésükhöz.
Mi történik biotinhiány esetén?
A hiányállapot ritka, de ha mégis előfordul, különböző tünetek jelentkezhetnek. Az egyik leggyakoribb probléma a hajhullás és a bőr kiszáradása.
Emellett izomgyengeség, fáradékonyság és idegrendszeri panaszok, például depresszióhoz vagy alvászavarhoz hasonló tünetek is kialakulhatnak.
Mivel befolyásolja a szénhidrát-anyagcserét, hiánya a vércukorszint ingadozását is okozhatja.
Milyen esetben javasolt a biotin pótlása?
Bizonyos állapotok fennállásakor a biotin szedése kifejezetten javasolt lehet. Cukorbetegség esetén hozzájárulhat a glükóz-anyagcsere szabályozásához, ezáltal csökkentheti a vércukorszint ingadozását.
Egyes bőrbetegségek, például ekcéma vagy dermatitisz kezelésében is segítséget nyújthat. A hajhullás és a törékeny körmök esetében szintén hasznos kiegészítő lehet.
Milyen hatóanyagokkal együtt érdemes szedni?
A biotin hatékonyságát más tápanyagok is befolyásolhatják. A B-vitamin család többi tagjával együtt alkalmazva jobban hasznosul, mivel ezek egymás anyagcseréjét segítik.
A cink és a vas szintén hozzájárulnak a sejtek megfelelő működéséhez, így ezek együttes fogyasztása előnyös lehet. Komplex formulákban gyakran kombinálják ezekkel az ásványi anyagokkal, hogy fokozzák a hatékonyságot.
Fontos tudni, hogy a tojásfehérje csökkentheti a felszívódását. A nyers tojásban található avidin nevű fehérje gátolja a biotin hasznosulását, emiatt pedig a túlzott tojásfogyasztás biotinhiányt is okozhat.
A megfelelő mennyiségű biotin bevitele hozzájárulhat az egészséges bőrhöz, hajhoz és anyagcseréhez. A célzott étrend-kiegészítők és a kiegyensúlyozott táplálkozás segíthetnek az optimális szint fenntartásában.