B 12 vitamin hiány? A tudatos életmód során is bakizhatsz

B 12 vitamin hiány? A tudatos életmód során is bakizhatsz

Csak kicsit kimerültem… vagy mégsem?” – így kezdődött a B 12 vitamin hiány nálam

Amikor először hallottam a B 12 vitamin hiány kifejezést, legyintettem. Gondoltam, ez is csak egy újabb agyonkomplikált egészségtéma, amit a biohacker-influenszerek túltolnak. Tudod, olyan, mint a „szuperételek” meg a „digitális detox” – jól hangzik, de nem mindig rejtőzik mögötte nagy találmány. Aztán puff: egyszer csak megjelentek nálam a B 12 vitamin hiány jelei.

Az életmódváltás pozitív és negatív hatásai az én szervezetemre

Pár hónapja váltottam növényi alapú étrendre. Részben kíváncsiságból, részben a bolygóért, meg persze magamért. Spoiler: imádtam. Végre nem volt kajakómám ebéd után, energikusabb voltam, a bőröm ragyogott, és amúgy is, annyira izgi volt kísérletezni vegán receptekkel.

De pár hét elteltével valami megváltozott. Először csak fáradtabb lettem. Azt hittem, túl sokat pörgök. Aztán már délután kettőkor úgy éreztem, hogy instant beájulok. És jöttek a random agyi blackoutok – olyan „mit is akartam mondani?” típusú, full üresjáratok. A végén már a kezeim is bizseregtek. Nem volt para… egészen addig, amíg ki nem derült, hogy B 12 vitamin hiány áll a háttérben.

A B 12 vitamin hiány előtt energikus voltam

Miért váltottam növényi étrendre? Spoiler: nem csak a tofu miatt

Szóval igen, a B 12 vitamin hiány jelei később befigyeltek – de előtte szó szerint szárnyaltam. Nem viccelek: a növényi étrendre váltás az egyik legjobb döntésem volt.

Először is, az emésztésem olyan szinten kisimult, hogy simán elnevezhettem volna a beleimet zen templomnak. A puffadás eltűnt, a reggelek frissebben indultak, a délutáni kajakóma is eltűnt.

Másodszor, jött a +10 pont a közérzetre. Tisztábban gondolkodtam. Nem tudom, hogy ez az extra brokkolinak, a sok rostnak vagy a lelkiismeret-furdalás-mentes táplálkozásnak köszönhető, de működött.

Fenntarthatósági szempont – nálam fókuszban a táplálkozás során is

Aztán ott van a bolygó. Ha kicsit is érdekel a fenntarthatóság, akkor tudod, mennyit számít, ha kevesebb állati eredetű ételt fogyasztunk. Számomra nem a „mindent vagy semmit” elve számít, hanem a tudatosabb választás. És ez a váltás nekem erről szólt.

Szóval ha bárki azt mondja, hogy a növényi étrend „hiányos” vagy „nem egészséges”, annak csak annyit üzenek: nem az étrend a probléma, hanem ha nem figyelsz a tested jelzéseire. Én is ezt tanultam meg – kicsit későn, de jobb későn, mint soha.

Amikor a testem szólt, hogy „hé, valami nem oké!” – a B 12 vitamin hiány jelei

Szóval ott tartottunk, hogy épp jól éreztem magam a bőrömben. Aztán jöttek a kis furcsaságok. Először csak fáradékonyabb lettem. Tudod, az a fura fáradtság, ami nem múlik el attól, hogy végre alszol 8 órát.

Utána jött a következő szint: fejben lelassultam. Volt, hogy egy mondat közepén konkrétan elfelejtettem, mit akartam mondani. Vagy bámultam a monitorra, és nem jutott eszembe a jelszavam… amit amúgy 7 éve használok.

A barátaim még poénkodtak is rajta: „Mira, te tényleg full növény lettél, lementél energiatakarékos módba!” Én meg csak nevettem – de közben egyre többször éreztem bizsergést a kezeimben, lábaimban. Olyan volt, mintha végigfutna rajtam valami fura áram.

A vérvételi leleten feketén-fehéren: B 12 vitamin hiány

Amikor már akkor is szívdobogásom volt, ha csak lépcsőztem kettőt, akkor tudtam: ideje utánajárni ennek. Vérvétel, orvos, labor – az eredmény: B 12 vitamin hiány.

Őszintén? Meglepett. Azt hittem, minden rendben van velem – elvégre figyeltem az étkezésre, sportoltam, nem éltem gyorséttermes életet. De ekkor jött a plot twist: nem csak az számít, hogy mit eszel – hanem az is, hogy a tested mit tud belőle hasznosítani.

Nem csak az a kérdés, mit eszel – hanem az is, hogy hasznosul-e belőle valami

Amikor megjött a vérvizsgálat eredménye, és az orvos rám nézett, mondván: „Ez tipikus B 12 vitamin hiány, Mira.” – én meg csak pislogtam. De hát szedtem multivitamint, meg figyeltem az étrendemre!

Na, itt kezdődött az igazi tanulókör. Kiderült, hogy a B 12 egy olyan kis trükkös vitamin, amit nem elég lenyelni – az emésztőrendszernek is partnernek kell lennie benne. A gyomorban például kell egy bizonyos „intrinsic faktor” nevű fehérje, ami segít felszívni a B 12-t. Ha ez nincs jelen, vagy nem működik jól (mint nálam), akkor a vitamin gyakorlatilag csúszik le a lefolyón – bármennyit is veszel be.

B 12 vitamin hiány esetén fordíts figyelmet a bevett vitamin hasznosulására is!

A felszívódási zavarok okozta B 12 vitamin hiány a fiatalokat is érintheti

Simán lehet valakinek felszívódási zavara már húszévesen is, főleg, ha van valami gyomor- vagy bélrendszeri háttér (pl. enyhe gyulladás, reflux, vagy akár lappangó autoimmun cuccok). Nálam konkrétan az volt a gond, hogy a gyomorsavszintem túl alacsony volt – ami sok vegánnál előfordul.

Szóval nem az étrendem volt hibás, hanem a testem egyszerűen nem tudta jól hasznosítani azt, amit bevittem. És ez óriási különbség.

Megoldás pánik helyett – avagy hogyan pótoltam a B 12-t okosan

Szóval igen, diagnózis: B 12 vitamin hiány, de no para – jött a stratégia mood. Nem akartam visszaugrani a húsos ételekre csak azért, hogy visszanyerjem az energiám. Szerencsére nem is kellett.

Az orvosom elmagyarázta, hogy a B 12 pótlásra többféle opció is van – attól függően, hogy mennyire súlyos a helyzet, és hogyan szívódik fel nálad. Én például a tabletta formát és a cseppeket is kipróbáltam.

Ha valakinek komolyabb a felszívódási zavara, akkor akár injekció formájában is pótolható a B 12 – persze ez már orvosi kontroll mellett.

Étrendtől függetlenül van mód a B 12 vitamin hiány kezelésére

A lényeg: a pótlás abszolút megoldható, ráadásul állati eredet nélkül is. Csak tudnod kell, mi működik a te testednek, és ne sajnáld az időt, hogy utánajárj. Én azóta is növényi étrenden vagyok, és sosem voltam energikusabb. (Na jó, talán gyerekkoromban cukorsokk után.)

B 12 vitamin hiány kezelése természetes kiegészítőkkel

A tested nem az ellenséged – csak próbál szólni hozzád

A B 12 vitamin hiány megtanított arra, hogy az egészséges életmód nem arról szól, hogy mindent tökéletesen csinálj, hanem arról, hogy figyelj magadra, és merj korrigálni, ha kell.

Nem a növényi étrend nem volt hibás választás – sőt, az egyik legjobb dolog, amit valaha tettem magamért. Csak idő kellett, mire rájöttem, hogy az, hogy valami természetes, még nem jelenti azt, hogy automatikusan minden szükséges vitamint megkapok.

A tested nem akar kitolni veled – csak próbál jelezni. Ha hallgatsz rá, és időben lépsz, elkerülheted a nagyobb bajt. És közben még mindig élhetsz tudatosan, fenntarthatóan, önazonosan – egy kis B 12-vel a zsebedben.

Ha növényi étrendet követsz (vagy csak extra energiára van szükséged), érdemes utánanézned a jól hasznosuló, megbízható B 12 vitamin tartalmú étrend-kiegészítőknek. Nézz körül a webshopon – találsz többféle B 12-vitamint, növényi alapú változatokat is, és még más szuper tudatos terméket, ami segíthet a kiegyensúlyozott életmódban. Nem kell mindent magadtól kitalálni – néha jól jön egy kis segítség, nem igaz?

Ezeket a készítményeket ajánljuk:

Olvass még cikkeinkből: