Hormonegyensúly végveszélyben: A csapból sem csak víz folyik

Hormonegyensúly veszélyben: A csapból is sem csak víz folyik

A hormonegyensúly felborulásának lehetséges okai

A hormonális egyensúly fontos szerepet játszik testünk optimális működésében, mivel hormonok szabályoznak a szinte minden biológiai folyamatot, az anyagcserétől kezdve az érzelmi állapotokon át a reprodukciós funkciókig. A hormonális egyensúly felborulása számos egészségügyi problémát okozhat, mint például fáradtság, hangulatingadozások, szexuális diszfunkciók, vagy éppen a bélflóra zavara.

Két évvel ezelőtt azt vettem észre, hogy folyamatosan fáradt vagyok, állandóan változott a hangulatom, a bőröm pedig úgy nézett ki, mintha visszatértem volna a kamaszkorba. Próbáltam mindent: új edzéstervet, több vitamint, figyeltem a megfelelő stresszkontroll gyakorlatra – de semmi nem működött igazán. Aztán elkezdtem utána olvasni, és rájöttem, hogy a hormonegyensúly felborulása állhat a háttérben, amit – meglepő módon – nem is feltétlenül az életmódommal, hanem a környezetemmel hoztam összefüggésbe.

Ma megosztom veletek, hogy mik azok a környezeti hatások, amik észrevétlenül rombolhatják a hormonegyensúlyt, és hogy milyen praktikus, XXI. századi módszerekkel védekezhetünk ellenük – spoiler: nem kell visszaköltözni az erdőbe és lemondani a civilizációról!

A hormonegyensúly védelmében néhány változtatással - a civilizációról lemondás nélkül

Láthatatlan ellenség a csapvízben

Az utóbbi időben rengeteg kutatás foglalkozik azzal, hogy a csapvizünkben olyan anyagok vannak, amelyek valódi hormonkáoszt okozhatnak bennünk. Ezek az úgynevezett „endokrin diszruptorok”, és komolyan befolyásolhatják a hormonegyensúlyt. De honnan kerülnek ezek a cuccok a vízbe?

Gyógyszermaradványok és fogamzásgátlók a vízben

A fogamzásgátlók, antidepresszánsok és más gyógyszerek maradványai ott keringenek a csapvízben, amit iszunk. Gondolj bele: a gyógyszerek, amiket beszedünk, nem tűnnek el teljesen – egy részük a vizelettel távozik, bekerül a szennyvízbe, és a tisztítórendszerek nem mindig tudják 100%-ban kiszűrni őket.

Egy kutatás kimutatta, hogy még a legfejlettebb európai városok csapvizében is kimutatható mennyiségben vannak jelen hormonhatású gyógyszermaradványok. Ez azt jelenti, hogy nap mint nap olyan anyagokat viszünk be a szervezetünkbe, amik direkt a hormonális rendszert befolyásolják – akkor is, ha mi ezt nem akarjuk.

Vegyszerek, amik összezavarják a testedet

Az ipari oldószerek, tisztítószerek és más vegyszerek, amiket a mindennapokban használunk, szintén képesek zavarni a hormonegyensúlyt. Emlékszem, egyszer kipróbáltam egy szuper erős vegyszert a fürdőszobai penész ellen – másnap már fájt a fejem és irritált volt a bőröm. Aztán rájöttem, mennyi káros vegyi anyagot lélegeztem be egyetlen takarítás során.

Az igazán ijesztő, hogy ezek a vegyi anyagok nem csak közvetlen érintkezés útján kerülhetnek a szervezetünkbe, hanem a vízkörforgás részeként a csapvízben is landolhatnak. Bármilyen kemikáliát használsz – legyen szó mosószerről, sminkről vagy tisztítószerről – annak egy része végül visszakerülhet hozzád a vizeden keresztül.

Az új korszak környezeti veszélye: Mikroműanyagok

Mikor először hallottam a mikroműanyagokról, az volt az első gondolatom: „Oké, ez biztos csak valami újabb pánikkeltés.” De amikor elkezdtem utánanézni, megdöbbentem.

Mi az a mikroműanyag, és hogy kerül a testembe?

A mikroműanyagok apró, 5 mm-nél kisebb műanyag részecskék, amik gyakorlatilag mindenhol megtalálhatók: a palackozott vízben, a tengeri sóban, a mézben, sőt, még a levegőben is, amit belélegzünk. A legdurvább, hogy egy átlagos ember hetente egy bankkártyányi műanyagot fogyaszt el!

A probléma, hogy ezek a mikroműanyagok képesek megkötni és magukba zárni különböző vegyi anyagokat, így toxinbombákként működnek. Bekerülnek a szervezetünkbe, és ott lassan, de biztosan kifejtik káros hatásukat – elsősorban a hormonegyensúlyra.

Mit tesz a műanyag a hormonjaimmal?

A műanyagokban lévő biszfenol-A (BPA) és ftalátok olyan anyagok, amik utánozzák az ösztrogén hatását a szervezetben. Ez azt jelenti, hogy összezavarják a test természetes hormonegyensúlyát, ami aztán mindenféle problémákhoz vezethet:

  • Termékenységi zavarok (mindkét nemnél)
  • Pajzsmirigy problémák
  • Súlygyarapodás
  • Fáradtság
  • Hangulatingadozások
  • Bőrproblémák

És a legrosszabb, hogy nem csak rövid távú hatásokról beszélünk. Néhány kutatás szerint a mikroműanyagok hosszú távú expozíciója növelheti bizonyos hormonális eredetű rosszindulatú elváltozások kockázatát is.

Mikor ezt megtudtam, tényleg elgondolkodtam, hogy vajon a saját hormonális zavaraim mennyire köszönhetők az elmúlt 20+ évnek, amikor is PET palackokból ittam a vizet, mindent műanyagban tároltam, és műanyag kajás dobozban vittem az ebédemet…

A környezettudatos életmód és a hormonegyensúly helyreállítása

De most jön a jó hír: nem kell pánikolni és elköltözni a hegyekbe, hogy megmentsük a hormonegyensúlyunkat! Vannak olyan praktikus lépések, amiket könnyen beépíthetünk a modern életünkbe, hogy csökkentsük a környezeti ártalmak hormonális hatásait.

Műanyagmentes élet – a trend, ami a hormonjaidat is megmenti

Az első lépés, amit megtettem, a műanyagok drasztikus csökkentése volt az életemben. Nem, nem váltam egyik napról a másikra zero waste influenszerré, csak lecseréltem a legfontosabb dolgokat:

  • Műanyag kulacsok helyett rozsdamentes acél vagy üveg kulacs
  • Műanyag ételtárolók helyett üveg vagy rozsdamentes acél dobozok
  • Műanyag zacskók helyett vászontáskák
  • Palackozott víz helyett szűrt csapvíz

Ezek a változtatások elsőre ijesztőnek tűnhetnek, de hidd el, egy hét után már rutinná válnak, és sokkal jobban érzed majd magad tőlük.

Az extra tipp: ne melegíts ételt műanyag edényben, főleg ne mikrohullámú sütőben! A meleg hatására a műanyagból sokkal több káros anyag oldódik ki, ami egyenesen a kajádba kerül.

A hormonegyensúly védelmében: műanyag palack helyett üveg kulacs

Bio étrend

Tudom, hogy a „bio” és „organikus” termékek sokszor drágábbak és néha csak marketingfogásnak tűnnek, de a hormonegyensúly szempontjából tényleg van jelentőségük. Az organikus élelmiszerek termesztésénél jóval kevesebb vegyszert, műtrágyát és növényvédő szert használnak, így kevesebb endokrin diszruptor kerül a szervezetedbe.

Nálam a teljes átállás helyett a „Dirty Dozen” szabály vált be: azokat a zöldségeket és gyümölcsöket, amikben a legtöbb növényvédőszer-maradvány található (mint az eper, spenót, kelkáposzta, alma), bio verzióban veszem meg, a többinél maradok a hagyományosnál.

Arra is figyelek, hogy lehetőleg hormonmentes húst és tejtermékeket fogyasszak, mert a haszonállatoknak adott hormonok bizony a mi szervezetünkbe is bekerülhetnek.

Technológiai forradalom: Szűrők és modern megoldások

Már említettem, hogy nem kell erdei viskóba költözni az egészséges hormonegyensúly eléréséhez. A modern technológia nemcsak problémát, hanem megoldást is kínál!

Okos vízszűrés – a legegyszerűbb védelem

Az egyik legjobb befektetésem egy minőségi vízszűrő rendszer volt. De ne a szimpla kancsós szűrőkre gondolj – azok jók a klórra és néhány nehézfémre, de a gyógyszermaradványokat és a hormonhatású anyagokat nem szűrik ki.

Én egy fordított ozmózis elvén működő rendszert választottam, ami visszacsatolta nekem, hogy milyen anyagokat szűr ki – és komolyan, elképesztő volt látni, mi minden volt a csapvízben! A rendszer ugyan nem olcsó, és időnként karban kell tartani, de ha belegondolsz, hogy ez védi a testedet a láthatatlan hormonegyensúly-rombolóktól, akkor abszolút megéri.

Ha neked most nincs keretedbe egy profi szűrőrendszer, akkor legalább egy aktív szénszűrős kancsót szerezz be – bár nem tökéletes, de jobb, mint a semmi.

Hormonegyensúly vitamin és hormonegyensúly kapszula

A megfelelő táplálékkiegészítők és vitaminok támogathatják a hormonegyensúlyt, ha már felborult. De nagyon fontos: ezek önmagukban nem oldják meg a problémát, ha közben továbbra is olyan környezetben élsz, ami folyamatosan roncsolja a hormonrendszeredet.

Én magam is szedek néhány táplálékkiegészítőt, amik segítenek a hormonegyensúly fenntartásában:

De ezeket mindig a többi változtatással együtt alkalmazom, nem pedig helyettük. És persze, előtte mindig konzultálok egy szakemberrel, mert még a természetes kiegészítőknek is lehetnek mellékhatásaik vagy kölcsönhatásaik.

A fenntartható vízkezelés jövője és a hormonegyensúly

Fontos tudnunk, hogy nemcsak egyéni, hanem társadalmi szinten is szükség van változásokra, ha meg akarjuk őrizni a hormonegyensúly egészségét.

Új technológiák a láthatáron

A jó hír, hogy világszerte egyre több kutatás foglalkozik olyan fejlett víztisztítási technológiákkal, amelyek képesek kiszűrni a gyógyszermaradványokat, hormonokat és mikroműanyagokat. Ezek között vannak:

  • Fejlett oxidációs eljárások, amelyek lebontják a komplex szerves molekulákat
  • Nanoszűrés, ami a legapróbb részecskéket is képes eltávolítani
  • Biológiai szűrőrendszerek, amelyek természetes folyamatokat utánoznak
  • UV-alapú rendszerek, amelyek elpusztítják a maradék szennyeződéseket

Mit tehetünk mi a változásért?

Bár ezek a technológiák izgalmasak, nem várhatunk arra, hogy minden városban bevezessék őket. Addig is, tehetünk lépéseket:

  • Támogassuk azokat a kezdeményezéseket, amelyek a vizek hormonhatású anyagoktól való megtisztítását célozzák
  • Csatlakozzunk olyan mozgalmakhoz, amelyek a műanyagszennyezés csökkentéséért küzdenek
  • Figyeljünk oda, hogy a gyógyszereinket megfelelően ártalmatlanítsuk (ne dobjuk a WC-be vagy a mosogatóba!)
  • Válasszunk olyan tisztítószereket és kozmetikumokat, amelyek nem tartalmaznak hormonhatású anyagokat

Az egyéni változtatások és a kollektív cselekvés együtt hozhat csak valódi változást – mind a környezetünk, mind a hormonegyensúlyunk szempontjából.

Természetes hatóanyagú készítmények a hormonegyensúly védelmében

Összegzés

Őszintén szólva, a hormonegyensúly helyreállítása nem történt meg egyik napról a másikra. Több hónapos folyamat volt, aminek során fokozatosan cseréltem le a műanyag tárgyakat, változtattam az étkezésemen, és figyeltem oda a vízminőségre.

De megérte. Ma már ritkán küzdök azokkal a problémákkal, amik két éve még teljesen beárnyékolták a mindennapjaimat. A bőröm kitisztult, az energiaszintem stabilabb, a hangulatingadozásaim ritkábbak, és általában sokkal jobban érzem magam a testemben.

Azt tanácsolom, hogy ne próbálj mindent egyszerre megváltoztatni. Válassz ki egy területet – mondjuk a műanyagok csökkentését vagy a vízszűrést – és kezdd azzal. Amikor az már rutinná vált, lépj tovább a következőre.

És ne feledd: a hormonegyensúly nem csak a nők számára fontos! A férfiak hormonrendszerét ugyanúgy károsítják ezek a környezeti hatások, csak náluk más tünetekben nyilvánulhat meg: fáradtság, libidócsökkenés, koncentrációs problémák, hangulatingadozások.

Ezeket a készítményeket ajánljuk:

Olvass még cikkeinkből: